Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
 
CO TO JSOU ANTIOXIDANTY?
 
 
 
ObrazekAntioxidanty jsou látky neutralizující účinek volných radikálů a svou činností přispívají k ochraně našich buněk a celého imunitního systému.V přírodě se vyskytuji ve formě antioxidačních řad,skupin látek kde patří například vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen. S přibyvajícím věkem je produkce antioxidantů v našem organismu nižší, a proto  zvyšujte přísun těchto látek prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny.Ideální jsou potraviny bohaté na antioxidanty s nízkým glykemickým indexem(nízké kalorické zatížení) , kde máme jistotu, že organismus získá jak živiny zpomalující proces stárnutí, tak rovnováhu energie.
 
                        
Jak měříme antioxidační sílu ?
Často se můžeme setkat s tvrzením, že ta či ona látka je účinný antioxidant.Vědci mohu změřit antioxidační aktivitu jednotlivých látek .Používá se tzv. ORAC neboli Oxygen Radical Absorbance Capacity ( schopnost pohltit volné radikály) což je hodnota antioxidační aktivity dané látky sloužící ke vzájemnému srovnávání měřených složek, potravin nebo potravinových doplňků a látek.
Obrazek
 Jaké potraviny jsou bohaté na antioxidanty?

Borůvky, brusinky, jahody, maliny, třešně, hrozny, švestky, blumy, jablka, rajčata,citrusové ovoce, ananasový meloun, kiwi, broskve, rozinky, brokolice, kapusta,listová zelenina, růžičková kapusta, špenát, červená řepa, avokádo, sladké brambory, sladké papriky, zelí, česnek, cibule, řeřicha, tykev, mrkev, hrášek.Zelený čaj a červený a modrý hroznový džus.

Čerstvé byliny: rozmarýn, máta peprná, šalvěj, tymián, oregano, kopr.

 
 

 

Obrazek

 

        

 

 

 

                   TIPY:

  • Vybírejte místně pěstované, sezónní organicky produkované potraviny, abyste se vyhnuli škodlivým zemědělským chemikáliím.
  • Zdvojnásobte přísun zeleniny na 10 porcí denně, jezte polovinu ve formě syrového salátu a zbytek lehce uvařte (v páře nebo dušené), aby byly zachovány živiny a obsah vlákniny.
  • Pijte během dne vodu, s jejíž pomocí budou buňky v těle po celý den dostatečně hydratovány a udrží si svoji svěžest. Vyhýbejte se perlivým nápojům,  vyčerpávají z organismu minerály!

  • Nevynechávejte snídani .Do nového dne potřebujete zásobu pohonných látek pro dostatek energie pro mozek a tělo.Zvyšte rozmanitost potravin.

  • Konzumujte menší porce a častěji, jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem, které pomáhají stabilizovat uvolňování energie a předcházet pocitům hladu mezi jídly.

  • U nás, v ekologicky silně znečištěných oblastech nestačí pouze pestrá strava bohatá na zeleninu a ovoce. Potraviny vybírejte podle hesla" kvalita, ne kvantita".Kvalita a cena ovoce a zeleniny , především v zimním období ,  je našich zeměpisných šířkách  sporná. Pokud chcete mít jistotu a hledáte kvalitu ,je vhodné přidávat tyto látky v koncentrované, biologické formě ve formě NUTRIA potravinového doplňku, která je vyrobena z přírodních zdrojů.

 

 

           ObrazekNUTRIA  obsahuje standardizované extrakty z 21 druhů čerstvého, pečlivě tříděného ovoce a zeleniny procesem koncentrace a extrakce za přísné kontroly kvality, která zajišťuje (složení v fotogalerii ovoce a zelenina)zachování léčivých fytonutientů a antioxidantů, například extrakt borůvek s vysokým obsahem rostlinných flavonoidů. 100% organicky vázazaný selen zajišťuje maximální absorbci v trávicím traktu.  

 

 

 

ObrazekNUTRIA obsahuje také další antioxidanty jako  lykopen, sulforafan, polfenoly a organickou síru.Naměřený  ORAC  na Lékařské fakultě Masarykovy University v Brně byl 195 ORAC jednotek.
 
Bylo prokázáno, že společné užívání 2 kapslí NUTRIA a 56 ml INTRA zvyšuje antioxidační sílu o 278%.
(The Brunswick Laboratories Report (next page) shows that 2 fl. oz. (56 ml) of Intra and 2 capsules of Nutria Ultimate Antioxidant formula taken daily provides 3,336 ORAC units – a full 66% of the suggested maximum daily intake The recommended dose of 2 oz. of Intra and 2 capsules of Nutria's Ultimate Antioxidant Formula increases the average person’s daily ORAC intake by an amazing 278%.)

 

 

Proč Nutria obsahuje antioxidant Selen a jaké jsou jeho funkce?

 

Seleén je esenciální stopový prvek s antioxidačními účinky, který pomáhá při prevenci civilizačních onemocnění. Jeho chelátová forma zaručuje jeho zužitkování. Selen má antioxidační a protinádorové účinky, zlepšuje činnost imunitního systému. Jeho nedostatek může spolupůsobit při vzniku srdečních chorob a revmatoidní artritidy.
Selen je životně důležitý antioxidant, který umožňuje rychlé odstraňování volných radikálů, látek, které škodí buňkám. Chrání organismus před řadou onemocnění, před škodlivými vlivy znečištěného život, degenerativním procesem buněk...

ObrazekSelen zpomaluje proces stárnutí tkání. Neutralizuje vliv některých karcinogenních látek a poskytuje ochranu před určitými nádorovými onemocněními. Je důležitý pro činnost slinivky břišní a pro pružnost tkání. Je užitečný i pro ženy v období klimakteria, neboť zmírňuje návaly tepla a nepříjemné pocity. Muži ovšem selen potřebují ještě více, protože jeho velká část se soustřeďuje ve varlatech, odkud je vylučován spolu se spermatem. Podílí se na zmírňování tvorby lupů ve vlasech a společně s vitamínem E a C zajišťuje zdravou srdeční funkci.Podporuje regeneraci srdečního svalu a jeho pravidelnou funkci.

Přirozené zdroje selenu jsou pšeničné klíčky a otruby, cibule, rajčata, brokolice a tuňák. Jeho nedostatek se projevuje předčasnou ztrátou odolnosti proti infekčním chorobám. 

Význam selenu pro lidský organizmus byl náležitě doceněn teprve v letech šedesátých. Evropská vědecká společnost pro výživu doporučila průměrnou denní dávku selenu pro dospělé 50-200 µg, pro děti 50-80 µg.

Obsah selenu v potravě závisí na mnoha faktorech, z kterých nejvýznamnější je koncentrace selenu v půdě. Vzhledem k tomu, že množství selenu v půdě silně kolísá, obilniny a jiná rostlinná strava mohou být v některých částech světa výborným, v jiných oblastech naopak úplně nedostatečným zdrojem selenu.

ObrazekKdy může nastat nedostatek selenu?

Česká republika patří k zemím, jejíž obyvatelé mají velmi nízkou hladinu selenu v krvi. Nejlépe prozkoumanou a nejvýznamnější funkcí selenu je jeho antioxidační aktivita, díky které selen pomáhá chránit organizmus před oxidačními účinky volných radikálů. Při nedostatku selenu antioxidační schopnost organizmu výrazně klesá, a právě tímto je možné vysvětlit různorodé projevy nedostatku selenu (zvýšená náchylnost k nemocím srdce a plic a ke vzniku a rozvoji nádorových buněk, rychlejší stárnutí a jiné degenerativní změny s tím spojené).Nedostatkem selenu jsou ohroženi pacienti se závažnými poruchami trávicího traktu (např. u Crohnovy choroby) nebo s dědičnými metabolickými vadami (např. fenylketonurie). Hladinu selenu v krvi mohou snižovat některá antiepileptika.
 

 
Jaké jsou příznaky nedostatku Selénu ?

Klinické projevy nedostatku selenu nejsou časté. Závažný nedostatek selenu se projevuje svalovou slabostí, úbytkem svalů, degenerací kloubních chrupavek. V Číně v místech, kde jsou půdy chudé na selen, byla zaznamenána tzv. Keshanská nemoc, projevující se poruchami srdeční svaloviny (kardiomyopatiemi).

Nutria navíc obsahuje kyselinu listovou.

ObrazekSuplementace kyseliny listové v průběhu těhotenství je velice efektivní při snižování rizika vzniku rozštěpu rtu u novorozenců. Přidáme-li navíc i vhodné dopňky stravy a multivitamíny, pak je toto riziko ještě více redukováno. K těmto výsledkům dospěla studie, která byla publikována online v časopisu British Medical Journal.

Studie byla provedena v Norsku v rozmezí let 1996-2001.  Do studie bylo zahrnuto 573 žen, u kterých bylo v daném časovém rozmezí zaznamenáno 377 novorozenců s rozštěpem rtu s nebo bez rozštěpu patra, 196 novorozenců s rozštěpem patra a 763 náhodně vybraných kontrol .Do studie byly zahrnuty ženy s věkovým průměrem 29 let a pro 40% žen zahrnutých do této studie se jednalo o jejich první porod.

V kontrolní skupině 10% žen užívalo doplňky stravy obsahující kyselinu listovou a multivitamíny, 9% užívalo samotnou kyselinu listovou a 26% užívalo samotné multivitamíny. Suplementace kyseliny listové (≥400 µg denně) v porovnání s nižší dávkou (méně než 400 µg denně) snižovalo riziko vzniku rozštěpu rtu s nebo bez rozštěpu patra – odds ratio 0,61 (95%CI 0,39-0,96). Při konzumaci stravy bohaté na foláty (s průměrným obsahem 205 µg kyseliny listové) bylo odds ratio 0,8 (95% CI 0,6-1,08). Při užívání samotných multivitamínů bylo toto riziko 0,75 (85% CI O,5-1,11). U těhotných žen, u kterých docházelo k suplementaci kyseliny listové a které zároveň užívaly i multivitamíny a stravu bohatou na obsah folátů, docházelo ke snížení rizika na 0,36 (95% CI 0,17-0,77).

Suplementace  kyseliny listové (nejméně 400 µg denně) je spojeno se snížením rizika vzniku rozštěpu rtu s nebo bez rozštěpu patra. Riziko se nadále snižuje s užíváním dalších doplňků stravy, multivitamínů a potravy bohaté na obsah folátů.

Zdroj:Lékové informační centrum 3. LF UK a FNKV